eda uyman

1979 yılının 20 mayısında  bir pazar günü akşamı  saat 19:00 'da dünyaya gelen Eda Uyman,
Boğa ve ikizler arasında kalmış bir burcu olmasından sürekli söylense de dışardan bakıldığında tam anlamıyla bir topraktır, hem de humuslu :-)

 Boğanın ona bahşetmiş olduğu sanatsal etkileri almıştır. Her ne kadar lise döneminde mühendislik okumak istediğini iddia edip, İzmir Anadolu Güzel Sanatlar Lisesini bırakıp, normal lise fen matematik eğitimi  alsa da, sınav zamanında asıl istediğinin bu olmadığına karar verir. Hayatla ilgili tutarsızlık ve denemeleri işte bu yaşta başlar ve bu andan itibaren ikizler burcu olduğunu iddia eder :-)

Eskişehir Anadolu Gsf sınavlarına iyi bir dereceyle ilk tercihi olan, annesinin gitmeden tembih ettiği içmimarlık bölümüne girer.

Tercihler sırasında animasyon  bölümünü başa yazıp sonra sildiği için, hep ama hep, pişmanlık duyar. Üniversitedeki hocasının söylediği gibi " yeteneksizsin ama, sen ne istersen yaparsın, sen ilginç bir insansın" lafından sonra geçmişte onu ağlatan "ilginç" lafını olumlu algılamaya başlamış ve hayata bakışını değiştirmiştir.

İç mimarlık eğitimini tamamladıktan sonra tiyatroya olan ilgisinden dolayı sahne tasarımı üzerine Master yapmak ister ve alt yapı oluşturma çabarındayken Eskişehir'de kalıp animasyon Masterı yapmak daha cazip gelir. Eskişehir'den almış olduğu iş teklifine onay verir ama bu düşündüklerinin hiç birini yapmadan devam ederken 2,5 yıl bir şirkette iç mimarlık yapar. İç mimarlığın hayatının işi olduğunu zannedip keyif alırken,bir yandan da geceleri yağlı boya tablolarına devam eder. İstanbul'a gelip üstüne de resimlerinin kaybolmasıyla senelerce tek bir çizik atmayıp, resim yapmaya küser.

Ve iç mimar olarak çalıştığı şirketlerin birinde tiyatro seçmelerine katılır ve bir hayalinin ucundan yakalar.

İstanbul ve iş yoğunluğu onu o kadar boğar ki dil ile eksikliklerini tamamlamak adına Avustralya'ya dil eğitimi almaya gider ve cennete düştüğünü zannedip asla oradan geri dönmek istemez.

Ablasının evliliği dolayısıyla Türkiye'ye geri dönmesi, Avustralya'da yaşama düşüncesini arkaya atmasına neden olur ve İstanbul'da yeni baştan hayat kurmaya çalıştığı dönemde yaptığı ufak eskizlerle resme adım adım geri döner. Trilin ve Ecoline alıp kendine eğlence yapmak istediği bir gün onunla resim yapmayı dener ve o gün bu gündür, en sevdiği skeçleri, karakterleri tüm duygularını katarak kağıda aktarır.  Bu akış ne kadar sürer bilinmez ama bundan çok keyif alır.

Yaptığı her resimde hayatındaki maymun iştahlılık ,tutarsızlık ve resimlerindeki duygu ,karakter, doku  ve malzeme arayışı bir türlü sona ermez. Yeni şeyler denemek ve hepsi olsun isteyişi ve mükemmelliyetçiği hep içinde kalan resim sergisini açmasına engel olur.

Karar verdiğimiz zaman tüm Hayallerimizin gerçekleşeceğine inanan Eda Uyman, kendi içsel yolculuğunda sanatın içinde olması gerektiğini ve bunlardan birinin  de resim olduğuyla ilgili bir karşılaşma yaşar. Bunun üzerine işiyle tüm bağını kopartıp tam anlamıyla kendini resme adar ve nihayet 2016 Temmuz ayında ilk kişisel sergisi olan " Hayaller Hayatlar" ı açar. Bunun dışında geçmiş yıllarda yapmış olduğu illustrasyon çalışmalarını da diğer bir hayali olan kendi adını kullandığı markası olmasını istediği "edauyman" ürünleri üzerinde kullanıyor. İnstagram adresinden yapmış olduğu tüm çalışmalara ulaşabilirsiniz.


Kişisel sergiler

Fethiye Kültür Merkezi (2016)

Marmaris Belediyesi Kültür ve Sanat Evi (2016)

İstanbul Hd Art Gallery (2016)

Kuşadası İbramaki Sanat Galerisi (2017)

Karma Sergiler

 

Göcek- İstanbul Ellen Art Gallery (2016)

 

Gaziantep Kültür ve Sanat Merkezi (2017)

 

İç Mimarlık Deneyimleri

14 yıl boyunca birçok yurt içi ve yurt dısı olmak üzere Magaza,Lounge,Satıs Ofisleri, Havaalanı Yönetim Binaları,Lüks toplu ve özel konutlar,Okul,Dershane,Otel,Tatil Köyü gibi bir çok projede santiye,tasarım,uygulama ve yönetimde içmimar  olarak görev almıstır.

Eğitim

 

Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Içmimarlık bölümü
Avustralya,Perth ,Milner International College of English

 

Mugla Ortaca Lisesi 

Izmir Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Resim bölümü